Rekordowe wypłaty dla Inwestorów PF – raport 2023

W minionym 2023 roku Inwestorzy obsługiwani przez Pracownię Finansową zainkasowali rekordowe wypłaty w wysokości ponad 26 milionów złotych. Największy zysk wypłaciły Elektrownie Wiatrowe – ponad 14 milionów złotych. Pierwsze zyski w wysokości 1,73 miliona złotych wypłaciły nowo uruchomione farmy PV. Projekty deweloperskie głównie zwracały w ubiegłym roku zainwestowany kapitał w kwocie blisko 10 milionów złotych. Wypłata zysku następuje tu po całkowitym zakończeniu oraz rozliczeniu projektów. W ubiegłym roku wypłacony zysk z projektów deweloperskich wyniósł 282 tysiące złotych.

Branża budowlana w 2023 roku nadal radziła sobie gorzej niż jeszcze 2 lata wcześniej, głównie ze względu na trudności w uzyskaniu kredytów hipotecznych. Dlatego ciężko było sprzedać wybudowane już domy, nawet w Warszawie. Wiele wskazuje na to, że mamy obecnie świetny czas na rozpoczynanie nowych inwestycji deweloperskich, w których sprzedaż gotowych lokali nastąpi już w okresie ożywienia. Naturalny cykl koniunktury na rynku może tu zostać jeszcze wzmocniony zapowiadanym kredytem 0% na pierwsze mieszkanie. W ramach inwestycji łódzkich, w których Pracownia Finansowa obsługuje Inwestorów, powstanie wkrótce pierwszy budynek wielomieszkaniowy z 55 lokalami wpisującymi się w takie założenia.

Zyski z elektrowni wiatrowych utrzymywały się na poziomie podobnym do tych wypłaconych rok wcześniej. Należy to postrzegać jako bardzo dobry wynik, tym bardziej że w 2023 roku obowiązywało ograniczenie maksymalnej ceny energii na rynku hurtowym, wprowadzone, aby zapobiegać kryzysowi energetycznemu i podnieść wynik wyborczy poprzedniego Rządu. Należy jednak pamiętać, że część zysków wypłaconych w 2023 dotyczyło roku 2022, podobnie jak dywidenda za rok 2023 będzie wypłacana w kwietniu 2024 roku. Rok 2022 był rekordowy pod względem cen energii, w związku z kryzysem energetycznym spowodowanym wojną w Ukrainie. Zgodnie z programem EKO-Rentier, elektrownie wiatrowe wypłacają zyski 2 razy do roku. Najczęściej dywidendę w kwietniu i zaliczkę w październiku.

Kwota 1,73 miliona złotych wypłacona w 2023 roku, to zysk wypracowany przez część docelowej mocy farmy PV1 i przy obowiązującym ograniczeniu maksymalnej ceny energii. Od 1 stycznia 2024 roku cap cenowy przestał działać, co podniesie rentowność instalacji OZE. Farmy PV będą sprzedawały energię po zmiennej cenie RDN, chyba że w międzyczasie zostaną wynegocjowane kontrakty na atrakcyjną stałą cenę. W większości elektrowni wiatrowych, realizowana jest obecnie 5-letnia umowa na stałą cenę energii na poziomie 800 zł / MWh plus Zielone Certyfikaty w spółkach, które korzystają z tego systemu wsparcia, po 150 zł na 2024 rok.

Przeczytaj także

23.05 godz. 20:00