Pracownia Finansowa z #ILoveOze przeciwko katastrofie klimatycznej i wodnej

Elektryczność stała się nam niezbędna do codziennego funkcjonowania. Do pracy, edukacji, komunikowania się, podróżowania, niesienia pomocy. Stała się tak samo ważna w życiu człowieka jak dostęp do bieżącej, czystej wody, dlatego nie możemy dłużej przyglądać się postępującemu kryzysowi klimatycznemu i wodnemu. Musimy działać!

W Polsce elektryczność pochodzi głównie z elektrowni węglowych, które emitują do atmosfery tysiące ton szkodliwych substancji rocznie. Nie każdy wie, że elektrownie węglowe, poza tym, że zanieczyszczają powietrze, wpływają także na olbrzymie zużycie wody w Polsce. Zużywają aż 70% wody w naszym kraju. Jest to informacja tym bardziej druzgocąca w dobie wszechobecnej suszy, wywołującej pożary gigantycznych obszarów lasów. Susza natomiast dodatkowo obniża poziom wód w rzekach i jeziorach, a letnie upały zwiększają ich temperaturę, co wpływa na spadek możliwości schładzania generatorów (do czego zużywana jest woda w elektrowniach węglowych) i zmniejsza możliwości produkcyjne tych elektrowni. 

W wyniku opisanej sytuacji, mimo wzrastającego zapotrzebowania na energię, elektrownie węglowe nie będą mogły zwiększyć swojej produkcji. Eksperci zwracają uwagę, że powrót przemysłu do cyklu produkcyjnego spowoduje ponowny wzrost zanieczyszczeń i cen uprawnień do emisji CO2, co spowoduje dalszy wzrost cen energii elektrycznej na przełomie III i IV kwartału 2020 roku.

To kolejny dowód na to, że zastępowanie elektrowni węglowych energetyką odnawialną m.in. wiatrową, jest jednym z rozwiązań mogących w znacznym stopniu przyczynić się do zmniejszenia skutków kryzysu klimatycznego oraz wodnego. Każda elektrownia wiatrowa to źródło zielonej energii, która nie generuje zanieczyszczeń do atmosfery, ani nie zużywa wody w procesie produkcji energii. Korzysta z niekończącego się surowca – wiatru.

Żeby zdrowo żyć potrzebujemy czystego powietrza, potrzebujemy wody. Szukanie bardziej ekologicznych alternatyw dla elektrowni węglowych staje się koniecznością. Czas podjąć stanowcze działania, dlatego Pracownia Finansowa startuje z akcją #iloveoze, mającą na celu zwiększanie świadomości społeczeństwa i uwrażliwienie na problemy klimatyczne oraz wodne z jakimi mierzy się cały świat.

Wystąp z nami przeciwko katastrofie klimatycznej i wodnej. Dołącz do akcji #ILoveOze. Przyklej w widocznym miejscu – na samochodzie, na komputerze, na drzwiach itp. – naklejkę #iloveoze. W okresie pandemii, a także wysokiego natężenia smogu noś naszą maseczkę #ILoveOze. 

Udostępnij zdjęcie w mediach społecznościowych z hashtagiem #ILoveOze i pomóż w ten prosty sposób walczyć o przyszłość naszą i naszych dzieci!

Hentryk-1-DSC08074
Gosia-2-DSC08020
DSC08344
DSC08271
DSC08102-1
DSC07594
DSC07617
DSC07634
DSC07639-1
DSC08137-1
Maciej-K-2-DSC08157
DSC07628-1
mobile_file_2020-05-11_11-22-12-3-1-1

Przeczytaj także

13.06 godz. 20:00 20.06 godz. 20:00 Zobacz więcej