Jak wykorzystać niski kurs euro w inwestowaniu – wywiad z Eweliną Kożuchowską

W lipcu kurs euro spadł do poziomu 4,45 PLN. Niski kurs może sprzyjać inwestowaniu w projekty realizowane na europejskich rynkach. Jak wykorzystać walutę w inwestowaniu crowdfundingowym oraz jak może to pomóc w odpowiednim zdywersyfikowaniu portfela inwestycyjnego, opowiedziała Ewelina Kożuchowska, Investment Manager z Pracowni Finansowej.

Dlaczego warto inwestować w projekty realizowane na innych europejskich rynkach?

Polacy zdecydowanie większość oszczędności przechowują w polskich złotych. Jest to związane z tzw. zjawiskiem „domestic buy” – ludzie wolą to, co znają. Jednakże coraz większą popularnością cieszą się także obce waluty. Tę tendencję potwierdzają dane opublikowane przez Narodowy Bank Polski w kwietniu 2023 r., z których wynika, że 147 mld PLN jest przechowywanych w walutach takich jak euro, funt brytyjski czy dolar. Oznacza to, że edukacja finansowa Polaków idzie w dobrą stronę, jednak jeszcze daleko nam do takich krajów jak Niemcy, Szwajcaria czy Stany Zjednoczone. Trzymanie gotówki w innej walucie tylko ogranicza nam szeroko rozumiane ryzyka związane z utratą siły nabywczej polskiego złotego. Nie powinno być jednak sposobem na dywersyfikacje portfela inwestycyjnego, w rozumieniu sposobu na zarabianie na zmianie kursów. Jest to spekulacja, w której wiodą prym jedynie traderzy. Jak twierdzi Warren Buffett jedyną skuteczną metodą na ochronę swojego majątku jest wprowadzenie w ruch gotówki, czyli inwestowanie jej w biznes. Aktywa nas zabezpieczają, a przechowywanie gotówki jest nierozsądne. Natomiast odpowiedź na pytanie – dlaczego warto inwestować na rynkach europejskich, jest prosta. Obecnie za naszą wschodnią granicą panuje konflikt zbrojny i nikt nie potrafi przewidzieć, kiedy się skończy i z jakim skutkiem. Między innymi to powoduje dużą zmienność złotego, ograniczenie zasilenia polskiej gospodarki obcym kapitałem. Warto mieć tu na uwadze fakt, że na innych rynkach europejskich przeważa waluta euro, ponieważ obowiązuje aż w 19 krajach.

Inwestowanie w euro to bardzo popularny trend. Zaletą tej waluty jest fakt, że obowiązuje ona w wielu krajach i – być może – kiedyś zostanie wprowadzona również w Polsce. Ponadto, dzięki procesowi globalizacji i powszechnym dostępie do informacji ten proces jest mniej skomplikowany niż kilka lat temu.

 

W których krajach i branżach warto lokować kapitał w euro?

Warto lokować kapitał w tych krajach, które odnotowały niższą inflację niż w Polsce. Dodatkowo w krajach z walutą euro inflacja jest o połowę niższa. Według portalu Business Insider Polska, w Hiszpanii w marcu inflacja spadła o połowę odnotowując wynik 3,1%. Bardzo dobre statystyki dotyczą także Włoch – 8,2%. Chociaż nasz zachodni sąsiad, kraj znad Odry tj. Niemcy, także radzi sobie dobrze z wynikiem 7,8%. Z uwagi na to, że obecnie Pracownia Finansowa proponuje zakup udziałów w euro w spółce, która będzie generować zysk z parku rozrywki w Berlinie prześledziliśmy korzyści inwestowania w Niemczech.  Przede wszystkim jest to kraj o solidnej pozycji w Unii Europejskiej, gdzie wiele biznesów w różnych branżach rozkwita i ma szanse na odniesienie wielkiego sukcesu. Zapewnia bezpieczny system inwestycyjny, charakteryzuje się bowiem wysoko rozwiniętymi strukturami gospodarczymi i politycznymi: instytucje sądownictwa są profesjonalnie zarządzane i wpływają na rzetelne wykonanie usług. Umowy kontraktowe są bezpieczne, a własność intelektualna jest niezwykle chroniona. Niemcy to czwarta gospodarka świata, globalny gracz, który przyciąga wielu inwestorów zagranicznych. Jest sporo powodów takiego stanu rzeczy, najważniejsze to: wysoka produktywność szacowana przez stosunek niemieckiej jakości do kosztów pracy, siła innowacji, ponieważ Niemcy są wiodącym centrum badań i rozwoju w Europie, oraz posiadają pierwszej klasy infrastrukturę, są położone w samym sercu Europy, co sprawia, że są centralnym rynkiem logistycznym w Europie, a sam Berlin trzecią najczęściej odwiedzaną stolicą europejską.

 

Jak rozpoznać okazję inwestycyjną w walucie i czy wybór crowdfundingu jest bezpieczniejszy od innych form inwestowania?

Zwykle trzeba posiadać ogromne doświadczenie inwestycyjne, żeby wiedzieć, czy jest to okazja inwestycyjna w walucie lub dysponować zasobnym portfelem, ponieważ wiedza kosztuje. W Pracowani Finansowej nie wymagamy, aby nasi inwestorzy znali się na zarządzaniu daną branżą, przewidzieli idealny moment wejścia w inwestycje, ponieważ na tzw. pokładzie są zawsze ze współwłaścicielami projektów, do których dołączyli, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w branży, mogą się pochwalić licznymi sukcesami. Obecnie dołączając do inwestycji Mission:Play! Berlin, proponowanej przez Pracownię Finansową, można wykorzystać niski kurs euro i oszczędzić ponad 3000 PLN za każde zakupione 10 udziałów, względem kursu, który obowiązywał przez ostatni rok. Próg wejścia wynosi 15 000 euro. Inwestowanie odbywa się w oparciu o prężnie rozwijający się rynek cowdfundingu w Polsce i na świecie. Ryzyko w tym modelu jest niższe, ponieważ inwestor nie musi lokować w jedną inwestycję wszystkich swoich oszczędności, tylko może dużo łatwiej zdywersyfikować portfel inwestycyjny. W oparciu o crowdfunding udziałowy kupuje udziały w spółach w zamian za prawo do udziału w zyskach, proporcjonalnie do liczby zakupionych udziałów.

 

Co dodatkowo wpływa na atrakcyjność oferowanego przez Pracownię Finansową projektu z obszaru inwestycji walutowych?

Projekt Mission Play Berlin to innowacyjne centrum rozrywki dla całych rodzin zlokalizowane na placu Poczdamskim w Berlinie – absolutny hit dla inwestorów. Szczególnego charakteru tej inwestycji nadaje licencja Mattel, czyli amerykańskiego przedsiębiorstwa produkującego zabawki, które ze względu na wysokość przychodów jest światowym liderem tego rynku. Produkuje m.in. lalki Barbie, klocki Mega Bloks czy samochody Hotwheels. Szczególnie teraz po sukcesie filmu BARBIE, który odbił się tak szerokim echem, warto przyłączyć się do tej inwestycji. Popularność tego filmu potwierdza, że jest to silna marka, a wszystkie usługi i produkty związane z tym znakiem firmowym mają potencjał, by generować ponadprzeciętne zyski. Kolejnymi przesłankami by zainteresować się tym projektem są wysokie kompetencje zespołu, który tworzy rodzinne centrum rozrywki zarówno pod względem opracowania nowoczesnych interaktywnych atrakcji, ale także umiejętności operacyjnych, analizie finansowej tego rodzaju biznesu i zarządzaniu. Można tutaj wymienić m.in. Michaela Collinsa – ekonomistę z 23-letnim stażem w analizie finansowej atrakcji turystycznych, Paula Kuśmierza, dyrektora generalnego niemieckiej spółki Planet Leisure i głównego inwestora, który wnosi do biznesu swój kapitał w wysokości ponad 4 mln euro, założyciela Master Management Group – jednej z kluczowych firm polskiego rynku nieruchomości. Nie można pominąć Bartosza Babiaka, który posiada ponad 20- letnie doświadczenie w międzynarodowych firmach w obszarze zarządzania finansami; finasowania, przygotowania i sprzedaży aktywów,czy opracowywania strategii, oraz Paula Lanhama, dyrektora kreatywnego projektu, który wyróżnia się 30-letnim doświadczeniem w tworzenia spektakularnych atrakcji m.in. dla Legoland Discovery Centres, czy Warner Bros Movie World.

Poza tym grupa INWE wynegocjowała bardzo korzystne warunki współpracy dla inwestorów Pracowni Finansowej. Warto, podkreślić, że za 3,3 mln EUR, INWE wraz z inwestorami nabywają aż 49% udziałów w projekcie Mission Play Berlin, podczas gdy całkowite nakłady inwestycyjne sięgają 13 mln. EUR.  Wynika to z tzw. fitoutu w kwocie 5,6 mln EUR od właściciela galerii handlowej, w której powstaje park rozrywki tj. firmy  Brookfield Properties, posiadającej 100-letnie doświadczenie, która nie będzie brała udziału w podziale zysków. To jednak nie wszystko co przesądza o atrakcyjności inwestycji. Znana na całym świecie, niezależna firma PWC wycenia wartość tego biznesu zaraz po uruchomieniu na kwotę od 14 do 24 mln EUR.

Inwestycja jest na finalnym etapie realizacji, startuje w grudniu, więc bardzo możliwe, że obecnie dołączają ostatni Wspólnicy. Póki jeszcze są dostępne udziały – może to oferta dla Ciebie? Zapraszamy do kontaktu!

Przeczytaj także

10.10 godz. 20:00 03.10 godz. 20:00 Zobacz więcej