Czy inwestycje w biopaliwa pomogą uniezależnić się od Rosji? Piotr Rusinowski, ekspert inwestycyjny PF

Sytuacja związana z inwazją Rosji na Ukrainę sprawia, że w gospodarce światowej jest coraz mniej miejsca dla rosyjskich dostawców. Słuszne sankcje nakładane na Rosję przez kraje europejskie oraz członków NATO powodują, że na wielu rynkach poszukuje się nowych możliwości pozyskiwania kluczowych dla gospodarki surowców. Tak jest w przypadku m.in. biomasy, dla której zapotrzebowanie stale rośnie. Czy inwestowanie w biopaliwo jakim jest pellet wesprze proces uniezależniania się od Rosji? Odpowiedź na to i inne pytania w rozmowie z Piotrem Rusinowskim, inwestycyjnym ekspertem Pracowni Finansowej.

Jak obecna sytuacja związana z wojną na Ukrainie wpływa na rynek energetyczny?

Obecna sytuacja spowodowana agresją Rosji na Wschodzie powoduje zmniejszenie możliwości importowania surowców do krajów Europy Zachodniej. Tam duża ich ilość była sprowadzana z rejonów, w których aktualnie trwa wojna. Dostawy węgla, który w prawie 90% był wykorzystywany w energetyce i ciepłownictwie powoduje wzrosty cen we wszystkich obszarach w naszym kraju.

A jak obecna sytuacja związana z wojną na Ukrainie wpływa na rynek biopaliw?

Widać to od ostatniego miesiąca na naszym rodzimym rynku w cenach produkowanych paliw alternatywnych, takich jak pellet czy ekogroszek. Wykupowane są wszystkie zapasy, które pozostały w magazynach. Po weryfikacji rynku okazuje się, że największą grupą robiącą zapasy są osoby prywatne, czujące wpływ inflacji na swoje portfele. Nie dziwię się wcale, ponieważ robienie zapasów na potrzeby gospodarstwa domowego w kolejnym sezonie grzewczym jest czymś naturalnym.

Jakie są prognozy w najbliższym czasie dla branży biopaliw?

Zapotrzebowanie rynku ciągle rośnie. Jednym z powodów są z jednej strony dyrektywy unijne dotyczące odchodzenia od paliw kopalnych. Kolejnymi  jest coraz droższa ekspansja głębokich złoży węgla, która determinuje ceny pochodnych surowców grzewczych. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem i jest stale dostępne dzięki zrównoważonej gospodarce leśnej. Większość przetwarzanego drewna, nie licząc naszych wschodnich sąsiadów przetwarzana jest w Polsce. To widać po bardzo rozwiniętej branży meblarskiej, która zdobywa zachodnie rynki. Co za tym idzie, pozostaje dużo niezagospodarowanego odpadu, z którego są tworzone biopaliwa. Proszę również zwrócić uwagę, że sezon grzewczy się już prawie skończył, a ceny poszły o 100% w górę w krótkim czasie. Szacuje się, że w nadchodzącym sezonie zimowym te ceny mogą jeszcze bardziej wzrosnąć.

Czym tak w skrócie jest pellet i jakie ma przewagi konkurencyjne na rynku?

Pellet jest alternatywą dla tradycyjnych paliw stosowanych do ogrzewania domów mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej czy firm. Może powstawać z różnych rodzajów biomasy takich jak słoma, ziarno czy skorupki orzechów. Partner branżowy grupy INWE wytwarza go z resztek odpadów powstałych w tartaku i zakładach stolarskich. Właściwości energetyczne pelletu sprawiają, że jest on bardziej efektywnym paliwem niż drewno. Jest bardziej przyjazny dla atmosfery niż węgiel, ma zerowy bilans emisji CO2 podczas spalania. Dodatkowo po obróbce przybiera rozmiar groszku o wielkości od 5 do 25 mm.

Czy w Polsce jest przestrzeń na tego typu inwestycje, czy rynek jest nam dobrze znany czy raczej dopiero rozeznawany? Jakie są możliwości na rynku inwestycyjnym w Polsce?

Jak już wspomniałem wcześniej, perspektywa dla produkcji biopaliw jest bardzo korzystna w Polsce. Według raportu Europejskiego Stowarzyszenia Biomasy z 25 mln ton pelletu drzewnego

zużytego w UE w 2021 roku, około 70% wykorzystano do produkcji ciepła w gospodarstwach domowych. Zapotrzebowanie na ten surowiec na rynku rośnie o 5% r/r. Według przeprowadzonych analiz spodziewamy się podobnych, a teraz nawet szybszych wzrostów, do których przyczynia się konflikt na Wschodzie i przystępowanie do uniezależniania się od Rosji.

Jak indywidualni inwestorzy mogą wesprzeć proces uniezależniania się od Rosji?

Indywidualni inwestorzy mogą pośrednio wpłynąć na uniezależnienie się od Rosji, angażując się w rozwój OZE i Biopaliw. Aktualnie żyjemy w czasach, gdzie procesy dostaw są bardzo złożone i większość surowców jest sprowadzanych z różnych miejsc świata. Każdy dysponujący kapitałem około 60 000 pln ma możliwość wesprzeć naszą gospodarkę inwestując w wspomniane branże. Poza ochroną środowiska i rozwojem gospodarczym możliwe są do osiągnięcie zadowalające stopy zwrotu.

W jaki konkretny projekt można teraz zainwestować i jaka jest strategia inwestycyjna?

Aktualnie w portfolio Pracowni Finansowej dostępny jest projekt zlokalizowany w miejscowości Bytnica, na terenie istniejącego już tartaku. Spółka Wood Trade prowadzi prace związane z budową nowego zakładu z innowacyjnym procesem produkcji pelletu drzewnego. Inwestorzy mają możliwość nabycia udziałów w spółce WT-inwest, która jest jednym z wspólników realizujących inwestycję. Szacowany, początkowy zysk z inwestycji to około 12% w skali roku. Strategia zakłada systematyczny wzrost rentowności, dzięki rozbudowie zakładu. Rozbudowa ma być realizowana poprzez reinwestowanie części środków z amortyzacji oraz z kolejnych dotacji. W ten sposób zakład będzie starał się zaspokoić rosnące zapotrzebowanie rynku.

Dowiedz się jak zainwestować i uzyskaj estymację zyskowności projektu inwestycyjnego Wood Trade wypełniając formularz KONTAKT>>

Przeczytaj także

10.10 godz. 20:00 03.10 godz. 20:00 Zobacz więcej