- 25 września 2024
- Akademia Inwestowania
Zachodzące na świecie zmiany związane z klimatem, środowiskiem i nierównościami społecznymi prędzej czy później odciskają się również na innych sferach życia. Obecnie obszary te stały się modnym i popularnym kierunkiem w inwestowaniu. Jako osoby dysponujące dużym kapitałem, inwestorzy mają realny wpływ na kształtowanie świata, wyznaczanie trendów oraz promowanie pozytywnych wartości. Nie od dziś wiadomo, że pieniądze mogą zdziałać więcej, niż jakiekolwiek inne akcje obrońców środowiska. Jednak zrównoważone inwestowanie nie oznacza wyłącznie działalności filantropijnej. To obszar, który ma duży potencjał w lokowaniu oszczędności, oraz umożliwia wypracowanie zysku. To zdecydowanie działka dla osób, które troszczą się o środowisko, w którym żyją i mają przewagę, by wpłynąć na nie w sposób odpowiedzialny.
Czym jest zrównoważone inwestowanie?
Nie można zignorować zmian klimatycznych i społecznych. W obliczu kończących się zasobów naturalnych obecnie szczególnie istotne stało się efektywne gospodarowanie oraz ochrona środowiska. Właśnie tu na scenę wchodzi zrównoważone inwestowanie – w niektórych środowiskach znane pod skrótem ESG (Environmental, Social, Governance). W tym szczególnym dziale inwestowania oprócz rentowności pod uwagę brane są: dobro lokalnych społeczeństw, troska o klimat oraz odpowiedzialne zarządzanie zasobami. Warto zaznaczyć, że jest to nie tylko moda na bycie „eko”, tak propagowane wśród influencerów czy polityków, ale o realne znaczenie dla światowej gospodarki. A skoro przedsiębiorcy na globalnej scenie głośno mówią o konieczności rozwoju właśnie w tym kierunku, oznacza to, że jest to obszar pełen potencjału również dla indywidualnych inwestorów.
Na czym właściwie polegają inwestycje zrównoważone? Chodzi o lokowanie kapitału w projekty, które mają pozytywny wpływ na społeczeństwo i środowisko. Dotyczy to w szczególności tzw. zielonych inwestycji, które wyróżniają się następującymi cechami:
- poszukiwanie alternatywnych źródeł energii;
- wspieranie praw człowieka;
- zaangażowanie lokalnej społeczności;
- ograniczenie emisji gazów cieplarnianych;
- ograniczenie zużycia naturalnych zasobów (energii, wody);
- racjonalne gospodarowanie odpadami;
- sprawiedliwość społeczna;
- przestrzeganie etyki biznesowej.
Jak widać, jeśli chodzi o inwestowanie w firmy i projekty, kluczową rolę ma tu nie tylko sama działalność danego przedsięwzięcia. Również sposób prowadzenia biznesu musi być zgodne zasadami przejrzystości, równości i sprawiedliwości.
Zielone inwestycje – przykłady
Jeśli zastanawiasz się nad zrównoważonym ulokowaniem swoich oszczędności, masz do dyspozycji wiele sposobów na zainwestowanie. Może przybrać ono formę bezpośrednią, gdzie środki trafiają prosto do firm, które prowadzą proekologiczną lub prośrodowiskową działalność. Z drugiej strony może być to inwestycja pośrednia – w tym przypadku lokuje się kapitał w firmy, które z kolei wspierają działania zrównoważone.
Oczywiście oprócz inwestowania w przedsięwzięcia biznesowe, istnieje również wiele innych opcji do wyboru, w tym zielone obligacje, fundusze ETF czy zrównoważone fundusze inwestycyjne. Jednym z najpopularniejszych obszarów inwestycyjnych jest branża OZE, a w szczególności farmy fotowoltaiczne oraz elektrownie słoneczne.
Dlaczego warto inwestować w ESG?
Przede wszystkim zaletą zrównoważonego inwestowania jest duża rola inwestorów we wprowadzanie w życie pozytywnych praktyk związanych z ochroną środowiska czy wyrównywaniem szans społecznych. Jest to oczywiście wymiar niematerialny, które jednak niesie za sobą dużą wartość. Z inwestorskiego punktu widzenia to okazja do poprawy własnego wizerunku oraz reputacji. Osoba, która angażuje się w zrównoważone działania, jest postrzegany przez środowisko jako ktoś odpowiedzialny i kierujący się dobrymi wartościami.
Nie należy zapominać o czysto wymiernych korzyściach, jakie niesie za sobą lokowanie środków w zielone inwestycje. Eksperci podają, że w długim okresie czasu można uzyskać wysoki zwrot. Sprzyjają temu obecne trendy. Rosnąca świadomość konsumentów sprawia, że coraz częściej wybierają oni produkty firm, które prowadzą swoją działalność z troską o środowisko.
Niezwykle ważnym czynnikiem wskazującym na duży potencjał tego rodzaju inwestowania, są decyzje, jakie zapadają w największych organizacjach światowych. Wystarczy wspomnieć chociażby o Unii Europejskiej i promowanym przez nią Zielonym Ładzie. Szacuje się, że do 2030 roku na zrównoważone inwestycje przeznaczy się ponad 1,1 biliona dolarów! Jeśli więc dominujący podmiot gospodarczy w Europie kierują gigantyczną część budżetu na ten cel, dla inwestorów powinna być to wskazówka, gdzie najlepiej zainwestować swoje oszczędności. Obecnie istnieje wiele form wsparcia finansowego w firmy oraz instytucje z branży odnawialnych źródeł energii i podobnych – warto wziąć to pod uwagę podczas podejmowania kluczowych decyzji o alokacji kapitału.
Ryzyko w zrównoważonych inwestycjach
Szczególną cechą zielonych inwestycji jest niska podatność na standaryzację. Często występują trudności przy ocenie opłacalności danego przedsięwzięcia pod względem zaangażowania w cele zgodne z ESG. Przykładowo, jak oszacować etyczność w prowadzeniu biznesu? Dochodzi do tego możliwość zakłamania stanu faktycznego czy wyolbrzymianie niektórych aspektów. To budzi poważne ryzyko przy inwestowaniu.
Ponadto istniej stosunkowo duży próg wejścia dla inwestorów w zielone inwestycje. Nie ma co ukrywać, dodatkowe działania proekologiczne wymagają dużych nakładów finansowych ze strony firm.
Podsumowując, zrównoważone inwestowanie ma duży potencjał, który nie został jeszcze w pełni wykorzystany. Wieści ze świata oraz to, jak kształtowana jest edukacja klimatyczna, wskazują, że właśnie zielone inwestycje są jednymi z najbardziej przyszłościowych kierunków lokowania kapitału. Z drugiej strony jednak takie działanie wymaga od inwestora dużej znajomości oraz wyczucia rynku. Z pewnością podczas podejmowania decyzji przyda się profesjonalne doradztwo, które umożliwi zminimalizowanie ryzyka już na samym starcie.
Michał Olaś
Magister ekonomii Uczelni Łazarskiego, gdzie studiował na kierunkach Organizacja i Techniki Handlu oraz eBiznes. Od 2004 roku związany z doradztwem w zakresie usług finansowych i wiedzę praktyczną zdobywał w takich firmach jak Citibank, Polbank, AEGON, Deutsche Bank. Obecnie w Pracowni Finansowej pomaga Inwestorom w lokowaniu swoich środków finansowych w dochodowe inwestycje deweloperskie, start-upy oraz w odnawialne źródła energii.