Rynek inwestycji w nieruchomości – prognozy 2024

Każdy kolejny rok przynosi większe lub mniejsze zmiany niemal w każdej branży. Wyjątkiem od tej reguły nie jest rynek nieruchomości w Polsce. Rok 2024 zapowiada się jako istotny okres dla tego sektora, charakteryzujący się zarówno nowymi możliwościami, jak i wyzwaniami. Wpływ na niego będą mieć m.in. dynamicznie zmieniające się warunki gospodarcze i technologiczne. Nie można z całą stanowczością powiedzieć, jak dokładnie będzie wyglądać przyszłość obszaru, jakim są inwestycje w nieruchomości. Można jednak wysnuć pewne prognozy, co robimy w tym materiale.

Główne prognozy – wzrost cen

Jeden z najważniejszych trendów na rok 2024 dla branży inwestycji w domy i mieszkania to wzrost cen nieruchomości. Ta tendencja w Polsce stanowi wynik wielu czynników, w tym:

  • ograniczonej podaży nowych mieszkań i domów,
  • rosnących kosztów materiałów budowlanych
  • oraz ogólnie silnego popytu, zarówno ze strony inwestorów, jak i osób poszukujących własnej nieruchomości.

Wzrost ten może być również napędzany przez ożywienie gospodarcze po okresie pandemii, co sprzyja większej aktywności w obszarze jakim jest rynek mieszkaniowy – wtórny i pierwotny.

Sektor mieszkaniowy

Prognozuje się, że popyt na nieruchomości w Polsce pozostanie silny, co będzie miało wpływ na wzrost cen i zmiany na rynku inwestycyjnym. Rozwój aglomeracji miejskich, zmiany demograficzne i rosnące zainteresowanie apartamentami w dobrej lokalizacji, będą kontynuować trend wzrostu wartości mieszkań. Wedle prognoz zwiększone zainteresowanie lokalami z dodatkowymi udogodnieniami oraz większą przestrzenią, może dodatkowo napędzać rynek pierwotny i wtórny.

Dalsze tendencje rynkowe

Ponadto, w roku 2024 w Polsce spodziewane są inne istotne tendencje, w tym:

  • energooszczędność – wzrasta zainteresowanie budownictwem zrównoważonym i energooszczędnym, ze względu na zmieniające się przepisy oraz rosnącą świadomość ekologiczną;
  • innowacje technologiczne – postęp w technologiach cyfrowych i automatyzacji będzie mieć coraz większy wpływ na procesy inwestycyjne.

Rynek pierwotny a wtórny

Prognozy mówią, że na rynku pierwotnym w Polsce, pojawią się nowe projekty mieszkaniowe. To zaś może wpłynąć na nieco większą dostępność ofert. Jednak rosnące koszty budowy mogą utrzymywać ceny na relatywnie wysokim poziomie.

Istnieją też pewne prognozy, dotyczące rynku wtórnego w Polsce. Prawdopodobnie zobaczymy na nim wzmożony ruch transakcyjny. To daje pewne możliwości korzystnych inwestycji. Możliwe, że ceny nieruchomości w sprzedaży wtórnej będą nieco bardziej przystępne niż tych nowych, choć różnice te mogą być nieznaczne w zależności od lokalizacji i standardu oferowanych lokali.

Podsumowanie

Kolejne miesiące mogą przynieść różnorodne zmiany w obszarze, jakim jest rynek nieruchomości w Polsce. Najpewniejszą prognozą wśród nich zdaje się wzrost cen. Warto jednak pamiętać, że te przypuszczenia dotyczące inwestycji nie muszą się sprawdzić.

Pewne jest jednak to, że – niezależnie od pojawiających się zmian i wyzwań – inwestorzy muszą przygotować się na różnorodne sytuacje i przygotować rozmaite strategie, aby maksymalizować zwrot z inwestycji przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka.

Przeczytaj także

18.04 godz. 20:00