Pożegnanie Lata Pod Wiatrakiem – relacja

31 Sierpnia w miejscowości Wistka woj. łódzkiego, pożegnaliśmy tegoroczne lato! Towarzyszyli nam  inwestorzy, osoby zainteresowane inwestowaniem w elektrownie wiatrowe, miłośnicy wiatraków, a także okoliczni mieszkańcy którzy dowiedzieli się o tym wydarzeniu.

W pikniku wzięło udział ok 200 osób i był on wydarzeniem rozrywkowo – edukacyjnym. Za część edukacyjną odpowiadał Pan Tomasz Kapała, Dyrektor działu OZE. Udzielał odpowiedzi na pytania wycieczkowiczów zaciekawionych właściwie wszystkim, co dotyczyło elektrowni, pod którą spędziliśmy ten słoneczny dzień: czy włącza się ona sama – od wiatru, czy gondola się obraca i jak to się dzieje, w jaki sposób startuje i hamuje, jak wygląda transport turbiny, gdzie w Polsce najlepiej ją postawić. Nie zabrakło także pytań związanych z ich opłacalnością oraz o zmiany w podatkach czy o całą procedurę przygotowania inwestycji. Uczestnicy wycieczki mogli wejść do turbiny i obejrzeć ją sobie od środka.

Bogatsi o wiedzę uczestnicy wydarzenia ustawiali się następnie w kolejkach do przetestowania nowej, ekologicznej Toyoty Prius z napędem hybrydowym oraz Lexusa RX 450H. Są to nowoczesne auta napędzane silnikami eklektycznymi, współpracującymi z jednostkami spalinowymi. Pozwala to w ogromnym stopniu ograniczyć zużycie paliwa, pozwalając odzyskiwać energię z hamowania. Akumulatorów aut hybrydowych nie trzeba zatem podłączać do ładowania, co stanowiłoby obecnie w Polsce problem ze względu na małą liczbę punktów ładowania.Energia w nich dostępna w 90% pochodzi ze spalania węgla. Stopniowo zwiększająca się  świadomość społeczeństwa dotycząca rozwiązań ekologicznych już wkrótce przyspieszy proces przechodzenia na auta coraz bardziej eko. Do tego niewątpliwie potrzebna jest jednak odpowiednia infrastruktura. Abyśmy mogli cieszyć się coraz większą ilością aut w 100% elektrycznych, potrzebujemy zatem większej liczby punktów do ich ładowania, i oczywiście samej energii OZE, produkowanej przez elektrownie wiatrowe.

Tego dnia obecni byli również przedstawiciele organizacji  biznesowej Global Investor Club, dynamicznie rozwijający się klub zrzeszający ekspertów różnych dziedzin inwestowania, my również jesteśmy jego członkiem.

Dzieci bawiły się równie dobrze jak dorośli układając wieżę z klocków Jenga, uprawiając zapasy, wspinając się po dmuchanym zamku. W niektórych z tych zabaw towarzyszyli im dorośli, którzy wzięli nawet udział w zawodach!

Cały dzień atrakcji nie mógłby się udać bez poczęstunku. Zaserwowaliśmy naszym gościom posiłki prosto z grilla a także nieco słodkości dla małych i dużych.

Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę a także partnerom tego wydarzenia! Patronem medialnym Pikniku pod Wiatrakiem jest Instytut na Rzecz Ekorozwoju (InE), pozarządowa instytucja zajmująca się relacjami pomiędzy społeczeństwem, gospodarką oraz środowiskiem.

Elektrownia, pod którą się znaleźliśmy należy do parku wiatrowego składającego się z dwóch turbin Vestas V90 wysokich na 105m, o mocy 2 MW każda. Posiadają 1000 czujników elektrycznych i produkują około 10500 MWh na rok. Taka ilość wyprodukowanej, zielonej energii starczyłaby na zasilenie 3500 gospodarstw domowych.

Inwestując w elektrownie wiatrowe inwestujemy w czyste powietrze a jednocześnie w swoje zdrowie, jakość życia. Czy jest coś bardziej wartościowego?

Zapraszamy do śledzenia naszej  nowej akcji ekologicznej, która rozpocznie się już wkrótce, do której pragniemy zaprosić Was wszystkich!

Patroni medialni

chronmyklimat

Partnerzy

Przeczytaj także

13.06 godz. 20:00 20.06 godz. 20:00 Zobacz więcej