Wzrostowy trend na rynku odnawialnych źródeł energii powoduje, iż skoncentrowaliśmy i wzmocniliśmy nasze działania inwestycyjne w tym właśnie obszarze. Sytuacja branży, jak i perspektywy jej rozwoju znacznie się poprawiły. Przetrwaliśmy 3 najgorsze lata, w całej 20 letniej historii branży, które zaowocowały m.in. jej konsolidacją i wzmocnieniem tej gałęzi naszej działalności, projektem ENEVI S.A. dedykowanym głównie budowie pierwsze polskiej farmy wiatrowej na Ukrainie, oraz powołaniem do jej Zarządu doświadczonych w branży menedżerów, Marcina Orkisza i Macieja Koreckiego.
Wraca zainteresowanie jakim branża cieszyła się kilka lat temu, bo nawet obecny rząd, początkowo niechętny wiatrakom, od ponad roku poprawia warunki dla tego biznesu w Polsce. Zmiany w prawie spowodowały, że pozostaliśmy na rynku praktycznie jedyną spółką, która buduje elektrownie wiatrowe w modelu obywatelskim. Od kilku lat nie powstają w Polsce praktycznie żadne wiatraki, przy czym Grupa PF, mimo wszystko w tym roku postawi prawdopodobnie 2 turbiny w Polsce i 2 na Ukrainie i skutecznie sfinalizowalizowała transakcję zakupu 2. działających elektrowni Vestas V90 o łącznej mocy 4MW. Duże znaczenie mają tutaj również wymogi unijne – nie da się dłużej zaprzeczać faktom, a cała Europa dąży do poprawy jakości powietrza, któremu w ogromnym stopniu może pomóc wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. Wierzymy w rozwój tej branży, w ideę działań na rzecz poprawy jakości powietrza i ochrony środowiska w Polsce. Powoduje to, że z każdym miesiącem notujemy wzrosty w obszarze energetyki wiatrowej.
Odkąd w 2017 roku Pracownia Nowych Technologii rozpoczęła instalację serwerowni w pierwszej elektrowni wiatrowej działającej w ramach Grupy PF, w branży zaszły ogromne zmiany. Od tamtego czasu, w odpowiedzi na potrzeby rynku, powstały zarówno serwerownie stacjonarne, jak i autorski projekt, mobilnego KCO (Kontenerowe Centra Obliczeniowe) instalowanego bezpośrednio w miejscach wytwarzania energii elektrycznej, gdzie była ona najtańsza. Współpraca była korzystna zarówno dla inwestorów Data Center, jak i Elektrowni Wiatrowych, borykających się w tamtym czasie z bardzo niskimi cenami odkupu energii elektrycznej. Do sukcesów należy zaliczyć również nawiązanie współpracy z producentem 3M, w ramach której powstał prototyp systemu chłodzenia zanurzeniowego. Z powodzeniem zakończyliśmy także finansowanie trzech głównych projektów serwerowni – PNT, PNT 2 i PNT 3.
Te kwestie zdecydowały, że Pracownia Nowych Technologii będzie dalej koncentrować się na dzieleniu się wiedzą oraz doświadczeniem, a także badaniach nad możliwością rozwoju technologii blockchain, oferowaniu doradztwa i pośrednictwa w zakresie budowy Blockchain Data Center oraz optymalizacji pracy urządzeń. Wierzymy, że Pracownia Nowych Technologii ze Szczepanem Bentynem na czele, jako jedna z nielicznych polskich firm rozwijających branżę blockchain i miningu cyfrowego, ma szansę kontynuować sukcesy, nawiązując współpracę z jednostkami publicznymi lub fundacjami, które tak samo jako PNT są zdeterminowane do rozwoju tegj technologii, wykazującej od początku ogromny potencjał jej zastosowania. Postępy i osiągnięcia będzie można nadal śledzić na stronie oraz facebook’u PNT.
Trwająca koniunktura na rynku deweloperskim sprzyja powodzeniu inwestycji w budowę osiedli mieszkaniowych realizowanych przez PFN, dlatego oferta projektów nieruchomości w Grupie PF również ulegnie rozbudowaniu. Wypracowana formuła oferty ergonomicznych, nowoczesnych, dobrze skomunikowanych domów jednorodzinnych i willi miejskich, pozwala generować zyski niezależnie od cykli koniunkturalnych. To drugi obszar, który będzie stanowił główną propozycję, obok elektrowni wiatrowych, dla naszych obecnych oraz przyszłych inwestorów.
Szykujemy wiele nowych, atrakcyjnych projektów, do których będzie można niebawem dołączyć, dlatego już teraz zapraszamy do obserwowania stron projektowych: inwestycje w wiatraki i inwestycje w nieruchomości!