Ponad milion złotych wypłat do Inwestorów w październiku – inwestycje grupowe odporne na kryzys

W samym październiku Grupa Pracownia Finansowa zrealizowała ponad milion złotych wypłat na rzecz Inwestorów. Inwestycje grupowe cieszą się coraz większą popularnością, a niewątpliwie przyczynia się do tego aktualna sytuacja, która wróży kryzys gospodarczy. Widmo szalejącej inflacji nie ma jednak wpływu na realizację wypłat do Inwestorów z grupowych inwestycji w realną wartość.

W projekcie deweloperskim PFN Capital, ze stałą, gwarantowaną umową stopą zwrotu, Inwestorzy po raz czwarty w tym roku otrzymali kwartalną wypłatę odsetek w wysokości 139.000 zł. Dodatkowo, Inwestorzy, którzy zakończyli swój udział w projekcie, otrzymali zwrot środków w wysokości łącznie 400.000 zł. W ich miejsce przystąpili kolejni pożyczkodawcy. Pracownia Finansowa dba o to, aby w tej spółce nie przekraczać poziomu zaangażowanego kapitału powyżej 10 mln. zł. Przy czym na bezpieczeństwo inwestycji bezpośrednio wpływa fakt, że wartość majątku spółki przekracza 16 mln. zł.

W projektach deweloperskich, prowadzonych w formie spółek celowych, które pojawiają się w ofercie średnio co 2 m-ce, udziały rozchodzą się w błyskawicznym tempie. Najlepszym potwierdzeniem jest jeden z ostatnich projektów – osiedle PFN SPARK, której finansowanie zamknięto w czasie krótszym niż miesiąc, a proces realizacji inwestycji już się rozpoczął. Z końcem października do portfolio dołączyły 2 nowe projekty deweloperskie realizowane w Warszawie – Kołowa 36 i drugi etap finansowania inwestycji CZ20, przy ul. Człuchowskiej na warszawskiej Woli. Projekt K36 jest prowadzony w formie sp. z o.o. z finansowaniem udzielanym przez wspólników w formie pożyczki, co jest nowością, wprowadzoną, aby złagodzić skutki planowanego przez Rząd podwójnego opodatkowania spółek komandytowych. Inwestycja CZ20 to projekt VIP, z progiem wejścia 1mln. zł i prognozowaną stopą zwrotu na poziomie 19%.

W tego typu projektach, które z założenia trwają po kilkanaście miesięcy, rzadko zdarza się, że Inwestorzy muszą wyjść z inwestycji przed jej zakończeniem. Takie sytuacje mają miejsce np. z przyczyn losowych, a Pracownia Finansowa kierując się zawsze dobrem Inwestorów, wdrożyła rozwiązania, które to umożliwiają. W październiku z tej możliwości skorzystali Wspólnicy, którzy otrzymali zwrot zainwestowanych środków w wysokości 290.000 zł, a na ich miejsce w bardzo krótkim czasie dołączyli do projektów nowi Udziałowcy.

Inwestycje w elektrownie wiatrowe również realizują zyski mimo pandemii. W inwestycji OZE zlokalizowanej w miejscowości Ślepkowo i produkującej zieloną energię od 2016 roku, zrealizowano odkup 10% udziałów w ramach mechanizmu proporcjonalnego umarzania. Spółka wypłaciła w sumie 380.000 zł. co daje ubruttowioną, roczną stopę zwrotu na poziomie blisko 9% rocznie.  Projekt ten został sfinansowany bez kredytu bankowego, w 100% z kapitału własnego wniesionego przez Inwestorów do spółki.

Wyniki cieszą tym bardziej, że jest to mała elektrownia wiatrowa Enercon E40 o mocy zaledwie 600kW. Dodatkowym wyzwaniem dla rentowności projektu był tegoroczny lockdown, który spowodował okresowy spadek zapotrzebowania na energię i co za tym idzie obniżenie jej ceny. W długiej perspektywie eksperci przewidują jednak systematyczny wzrost cen energii, dlatego warto zapoznać się z pozostałymi projektami OZE w aktualnym portfolio, a zainteresowanych inwestowaniem w elektrownie wiatrowe zapraszamy również na webinar LIVE prowadzony przez wiceprezesa Pracowni Finansowej Tomasza Wiśniewskiego REJESTRACJA >>

Przeczytaj także

10.10 godz. 20:00 03.10 godz. 20:00 Zobacz więcej