Ponad 7 mln. PLN wypłat do Inwestorów – rekord crowdfundingu i prognozy na rok 2021

Miniony rok był wyjątkowy, pełen wyzwań, obaw, wielu niewiadomych. Był to także sprawdzian dla wielu branż, które musiały zmierzyć się z nowymi wymaganiami, przeprocesować działania, przygotować się na kryzys. Mimo początkowej niepewności, crowdfunding udziałowy obronił się i odnotował kolejne spektakularne wzrosty.

Rekordowe wyniki mimo pandemii

W 2020 roku do inwestycji w energetykę wiatrową oraz nieruchomości mieszkaniowych dołączyło 127 nowych inwestorów. To oznacza, że na przestrzeni 7 lat obecności Pracowni Finansowej, w jej projektach znalazło swoje miejsca łącznie 868 inwestorów. Tym samym znacznie wzrosła kwota ulokowanego kapitału w tzw. nośnikach wartości. Inwestorzy zainwestowali nadwyżki finansowe o łącznej wartości ok. 194 milionów złotych, z czego ok. 44 miliony złotych to suma kwot, które trafiły do projektów PF w samym 2020 roku. Najbardziej jednak cieszy kwota wypłat, która w minionym roku zasiliła portfele Wspólników na łączną kwotę ok. 7,4 miliony złotych! To zdecydowany sukces odpowiedniego zarządzania i optymalnej strategii projektów inwestycyjnych.

Jak zmienił się inwestor?

Dla inwestorów poprzedni rok był czasem wielu niewiadomych, gdzie jeszcze ważniejsze stały się kwestie bezpieczeństwa. Przed przedsiębiorcami stanęło widmo kryzysu gospodarczego, więc poszukiwali alternatywy dla lokat, znajdując ją w inwestycjach Pracowni Finansowej, realizowanych zgodnie z ideą crowdfundingu udziałowego. W projekty elektrowni wiatrowych realizowane w Grupie PF inwestowali średnio ok. 160 tysięcy złotych, a w nieruchomości deweloperskie realizowane w Grupie PF średnio ok. 220 tysięcy złotych. W porównaniu z rokiem poprzednim widać coraz silniejsze umacnianie się pozycji elektrowni wiatrowych na rynku, gdyż inwestor lokuje w projektach z tej branży o ok. 50 tys. złotych więcej niż w roku 2019, darząc ten obszar coraz większym zaufaniem.

Nośniki wartości na topie

Obszary gospodarki, w których działa Pracownia Finansowa bardzo dobrze poradziły sobie z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa. Nastąpiła ewolucja potrzeb mieszkaniowych, gdzie domy budowane w ramach inwestycji grupowych w Grupie PF doskonale spełniają oczekiwania nabywców, którzy teraz chcą zadbać o więcej przestrzeni do pracy i nauki dla całej rodziny, na czas ewentualnego kolejnego lockdownu.

Natomiast elektrownie wiatrowe to biznes, który może działać nawet bez obecności pracowników stacjonarnych, w przeciwieństwie do elektrowni węglowych zależnych od czynnika ludzkiego. W portfolio Grupy PF znajdują się elektrownie wiatrowe, które zapobiegają emisji m.in. 1455 ton dwutlenku węgla do atmosfery każdego roku i są w stanie zaopatrywać 19000 gospodarstw domowych w ekologiczną energię.

Ponieważ lokaty bankowe coraz bardziej zawodzą oferowaną stopą zwrotu, inwestorzy poszukują innych możliwości pomnażania kapitału i zabezpieczenia przed inflacją. To powoduje, że oba obszary inwestycyjne, do których dołączenie umożliwia Pracownia Finansowa, zyskują na popularności. Jak można się dowiedzieć z prowadzonych webinarów LIVE – nie tylko inwestycje w nieruchomości pozwalają zachować wartość posiadanego majątku nawet przy hiperinflacji. Inwestycje w elektrownie wiatrowe to również aktywa o realnej wartości i nawet jeśli wartość pieniądza spadnie o połowę, Inwestorzy nadal będą pośrednio współwłaścicielami elektrowni wiatrowej, z infrastrukturą towarzyszącą, umowami i koncesjami. Ponadto, ze względu na korelację cen energii z inflacją, rentowność tych projektów wzrośnie wraz ze wzrostem cen.

Rozwój i edukacja w inwestycjach

Realizując dziesiątki projektów inwestycyjnych w Grupie Pracownia Finansowa, do których dołączyło wielu Inwestorów, doskonale wiemy, że także odpowiednia edukacja inwestycyjna odgrywa istotną rolę w całym procesie inwestycyjnym, dlatego w 2020 roku uruchomiona została Akademia Inwestowania PF. Ma ona głównie cel edukacyjny i służy przekazaniu jak największej ilości informacji o projektach grupowych, w których inwestorzy zamierzają ulokować kapitał, a także podnoszenie świadomości o ryzyku związanym z inwestowaniem, co jest niezwykle ważne dla wszystkich potencjalnych inwestorów. Jest to także miejsce, w którym Inwestorzy mogą poznać ekspertów Pracowni Finansowej, a także bezpłatnie uzupełnić swoją wiedzę z zakresu podstaw finansów.

Również w tym roku oddaliśmy do dyspozycji inwestorów PF wygodną aplikację na telefony i inne urządzenia mobilne. Aplikacja Pracownia Finansowa to narzędzie usprawniające komunikację pomiędzy inwestorami, a Biurem Obsługi Inwestora oraz umożliwiające monitorowanie projektów inwestycyjnych, a także uzyskiwanie powiadomień o aktualnościach.

Te same wyzwania ekologiczne

W 2020 roku Pracownia Finansowa nadal stawiała na ekologię, inicjując własne akcje ekologiczne. Obserwując pogarszający się stan powietrza, postępujący kryzys klimatyczny, a także wodny, powstała naklejka ‘I LOVE OZE’. Spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem wśród społeczności, dlatego zainicjowała na szerszą skalę projekt o tej samej nazwie, który przerodził się w edukacyjna akcję z wykorzystaniem hashtagu #ILoveOZE. Priorytetem akcji jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w temacie energetyki, a także zaprezentowania ekologicznych możliwości produkcji energii, które mogą wesprzeć walkę przeciwko katastrofie klimatycznej i wodnej.

Docenione działanie odpowiedzialnego biznesu

W minionym roku nie zwolniliśmy się z odpowiedzialności społecznej i działania na rzecz rozwoju uczciwego biznesu w Polsce. Pracownia Finansowa jako przedstawiciel godnych polecenia firm z zakresu inwestycji w energetykę wiatrową w Polsce, dołączyła do grona Gwiazd Odnawialnych Źródeł Energii 2020, a także została Laureatem w programie ‘Symbol 2020’ i uzyskała tytuł ‘Symbol Usług Finansowych 2020’. Jest to nagroda przyznawana przez redakcję ‘Monitora Biznesu’, niezależnego dodatku do ‘Rzeczpospolitej’ i ‘Monitora Rynkowego’, niezależnego dodatku do ‘Dziennika Gazety Prawnej’, jako potwierdzenie najwyższej jakości i skuteczności zarządzania. Docenienie działalności PF przez niezależne jednostki potwierdza, że działania z zamiarem zmiany świata na lepsze, to dobrze obrany kierunek.

Prognozy inwestycyjne na 2021 rok

W zakresie energetyki wiatrowej Grupa PF planuje zbudować jeszcze 16 elektrowni wiatrowych, po czym będzie przygotowywać się do przejmowania z rynku tych już działających, ale też przygląda się innym projektom wytwarzania energii. W nieruchomościach ma zamiar zacząć prowadzić projekty deweloperskie w miastach innych niż Warszawa i Zakopane. Grupa PF prężnie się rozwija, więc wiele wskazuje na to, że pojawi się także zupełnie nowy, innowacyjny projekt inwestycyjny z branży internetowej.

Inwestycje Pracowni Finansowej, to odpowiedź na potrzeby świadomych przedsiębiorców, którzy poza oczekiwanymi korzyściami finansowymi, biorą także pod uwagę udział w biznesie, mającym realny wkład w walkę o czyste powietrze i poprawę jakości życia przyszłych pokoleń.

Dziękujemy za zaufanie!

Przeczytaj także

13.06 godz. 20:00 20.06 godz. 20:00 Zobacz więcej