Pieniądze szczęścia nie dają, ale otwierają możliwości. Czy mogą jednak stanowić problem? To dosyć kontrowersyjne pytanie, kiedy większość z nas marzy o bogactwie i twierdzi, że dzięki pieniądzom żyje się lepiej, a problemem jest ich brak. Natomiast również nadwyżki finansowe mogą stanowić wyzwanie. O wsparciu w budowaniu portfela inwestycyjnego, a także relacjach z inwestorami, opowiedział Tomasz Kopiszka, Investment Manager Pracowni Finansowej.
Dlaczego pieniądze mogą stanowić problem w dzisiejszych czasach?
Oczywiście pieniądze są nam niezbędne do życia, a jeśli mamy ich więcej, to możemy zabezpieczyć różne obszary, pozwolić sobie na przyjemności, zwiększyć komfort mieszkania, podróżować czy inwestować w siebie. Problem, który widzimy podczas codziennych rozmów z Inwestorami, to jak te pieniądze lokować i jak inwestować nadwyżki kapitału. Wbrew pozorom nie jest to łatwe i zajmuje sporo czasu. Powszechnie dostępne są oferty banków, funduszy inwestycyjnych, obligacje czy giełda. W większości przypadków nie utrzymują one wartości pieniądza w czasie, zwykle dając zarobić poniżej progu inflacji. Jeśli chcemy pomnażać kapitał i przekroczyć ten próg, musimy poszukać inwestycji alternatywnych.
Poszukiwanie odpowiednich inwestycji wymaga czasu i doświadczenia. Jak sobie z tym poradzić?
To prawda, patrząc na stale rosnące tempo życia, czasu mamy coraz mniej. Im bardziej rozwiniętą jesteśmy cywilizacją, tym mniej mamy czasu na cokolwiek. Jesteśmy świadomi, że coś trzeba zrobić z pieniędzmi, jednocześnie narasta w nas frustracja, bo nie mamy, kiedy się tym zająć i obawiamy się pochopnych decyzji, które mogą prowadzić do błędu i utraty środków. Większość Inwestorów, którzy do nas trafiają, ma również te negatywne doświadczenia w inwestowaniu, popełniali błędy, zaufali nieodpowiednim ludziom itp. Osoby, którym pomagamy pomnażać kapitał, gdy przekonają się, że ich środki są bezpieczne, odczuwają ogromną ulgę i chętnie inwestują kolejne środki. To daje psychiczny komfort i oszczędza czas. Dobrze jest zatem mieć doświadczonego doradcę lub Opiekuna Inwestora.
Pracownia Finansowa nie gwarantuje zysku. Skąd zatem bierze się tutaj poczucie bezpieczeństwa?
Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Nikt nie może zagwarantować Inwestorom zysku. Natomiast zapraszamy ich do biznesu, do uczestniczenia w charakterze wspólnika, w określonej działalności gospodarczej, powołanej do generowania zysku, zgodnie z założeniami przyjętego biznesplanu. Zysk bierze się np. ze sprzedaży nieruchomości lub wyprodukowanej zielonej energii i jest dzielony na wspólników. Jednak zawsze istnieje ryzyko wystąpienia siły wyższej. Nawet jeśli partner branżowy z grupy INWE zarządzający projektem zrobi wszystko idealnie i nie popełni żadnego błędu, to nie jest w stanie przewidzieć nagłego załamania rynku spowodowanego np. wybuchem wojny czy pandemią, albo nagłą zmianą przepisów uchwaloną któregoś wieczora w sejmie.
Skoro inwestycje wiążą się z ryzykiem np. siły wyższej, której nie można przewidzieć, to jak jesteście przygotowani na wsparcie inwestorów, gdy to ryzyko wystąpi?
Przez 10 lat obecności na rynku i sfinansowaniem wspólnie z Inwestorami kilkudziesięciu inwestycji oczywiście zdarzały się również inwestycje, w których zmaterializowało się ryzyko. Zmagaliśmy się zarówno z trudnościami wywołanymi drastycznymi zmianami na rynku i kryzysem w jednej z branż, ale też trudnymi do zrozumienia decyzjami polityków. W Polsce niełatwo prowadzi się biznes, gdy przepisy potrafią zmienić się nawet kilka razy w roku. Większość naszych Inwestorów to przedsiębiorcy, oni to rozumieją. Natomiast nie wybaczają dwóch rzeczy: kiedy się ich okłamuje i kiedy się ich ignoruje. Dlatego bardzo zależy nam na tym, aby mieli oni informacje na bieżąco, a gdy pojawiają się problemy w danej inwestycji, aby o niej wiedzieli i mogli potem oceniać nas z perspektywy działań i zaangażowania. Czasem w trudnej sytuacji trzeba podejmować trudne decyzje. Jako wspólnicy mogą wziąć udział w podejmowaniu kluczowych decyzji w spółce Umowa spółki, jak i kodeks spółek handlowych zabezpiecza wspólników przed paraliżem decyzyjnym, określając wymaganą większość głosów dla różnych decyzji. Dbamy o to, aby w żadnej z kolejnych spółek nie była wymagana jednomyślność wszystkich wspólników, bo o to jest wyjątkowo trudno a zdarzają się inwestorzy, którzy ze złej woli, lub niewiedzy potrafią działać na swoją niekorzyść. Dobro Inwestorów zawsze stanowi kwestię priorytetową dla Pracowni Finansowej.
Od 10 listopada firmy inwestycyjne będą pod nadzorem KNF, czy to dobrze?
Bardzo dobrze. Szczególnie teraz, w dobie wysokiej inflacji, nie brakuje firm pseudoinwestycyjnych, które próbują zachęcać wysokimi zarobkami bez solidnego umocowania w rzeczywistości. Większość z nich to inwestycje z gwarancją straty. Od kilku lat istotnie podnosimy standardy w grupie INWE. Każda inwestycja przechodzi regularne wewnętrzne audyty, zaostrzyliśmy wymagania względem wyboru partnerów branżowych i coraz lepiej zabezpieczamy interesy Grupy, oraz inwestorów w łączących nas umowach. Edukujemy także Inwestorów. Wierzymy, że zarówno KNF jak i UOKiK potwierdzą działanie Pracowni Finansowej zgodne ze standardami. Naszym priorytetem jest zgodność z prawem więc objęcie nadzorem KNF może dodatkowo zwiększyć zaufanie do firmy.
Proponowane przez Pracownię Finansową inwestycje oferują prognozowane, relatywnie wysokie stopy zwrotu. Czy zatem też są ryzykowne i trzeba na nie uważać?
Poziom ryzyka w inwestycjach crowdfundingowych z portfolio Pracowni Finansowej jest przedstawiany w trzech wariantach – optymistycznym, realnym i pesymistycznym. Inwestor sam może ocenić poziom bezpieczeństwa przed przystąpieniem do spółki. Jeszcze do niedawna elektrownie wiatrowe dawały zarobić Inwestorom 10-12% rocznie, obecnie pozwalają osiągnąć znacznie więcej, bo aż 17-20%. Inwestorzy, którzy dołączyli do projektów energetyki wiatrowej kilka lat temu, uzyskują w uruchomionych elektrowniach nawet 29%. Tak przedstawiają się wyniki i stopy zwrotu w obecnej rzeczywistości gospodarczej, przy aktualnych cenach prądu. Dla nas najważniejsze jest, aby proponowane inwestycje były stabilne przez długie lata i zabezpieczały kapitał przed inflacją. Żeby raz zainwestowane pieniądze były pomnażane i dostarczały regularny, stały dochód, a zyski mogły być reinwestowane. Za tym idzie poczucie komfortu, bezpieczeństwa i satysfakcji z dobrze podjętych decyzji.