Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Jak wygląda proces zarabiania na elektrowniach wiatrowych i dla kogo inwestycje w OZE są odpowiednim wyborem


Biznes elektrowni wiatrowych polega na wybudowaniu turbiny, uruchomieniu i sprzedaży wyprodukowanej energii. Wyprodukowana energia trafia do sieci. Kiedy jest wyższe napięcie po stronie wiatraka, energia przepływa w stronę sieci, a jej ilość mierzy licznik. Cała energia dostarczona przez wiatrak do sieci jest kupowana. Im więcej zielonej energii zostanie dostarczone, tym więcej zarabia spółka realizująca inwestycję, co regulują odpowiednie umowy na odkup energii, stanowiące jeden z elementów zabezpieczeń projektu.

Dla kogo inwestycje w energetykę wiatrową mogą być odpowiednim wyborem

Jest to odpowiednia propozycja dla przedsiębiorców, którzy posiadają nadwyżki finansowe, chcą je pomnażać i chcą chronić przed inflacją. Inwestycje w energetykę wiatrową stanowią dosyć stabilną część portfela inwestycyjnego na lata. Nie jest to typ inwestycji spekulacyjnej czy ofensywnej, a inwestycja długoterminowa z perspektywą wzrostu, nie wymagająca ciągłego monitorowania oraz podejmowania szybkich decyzji dotyczących kupna/sprzedaży posiadanych aktywów jak np. inwestowanie na rynkach finansowych, gdzie na bieżąco trzeba obserwować rynek.

Kluczowe zalety inwestycji w elektrownie wiatrowe Pracowni Finansowej

Pracownia Finansowa realizuje projekty inwestycyjne wykorzystując bardzo dobrej jakości elektrownie wiatrowe z rynku wtórnego, gdzie stosunek jakości do ceny jest znacznie lepszy niż w przypadku fabrycznie nowych turbin. Taka strategia biznesowa pozwala zwiększyć poziom bezpieczeństwa inwestycji, gdyż nie musimy korzystać z finansowania bankowego.  To oznacza, że wykluczamy ewentualne ryzyko związane z dźwignią na kredycie. Dźwignia na kredycie działa bowiem w dwie strony. Jeśli sytuacja jest dobra, podnosi rentowność, kiedy ceny energii spadają, może mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdolność spłaty rat kredytowych. Gdy inwestycja jest finansowana gotówkowo jak w Pracowni Finansowej, a przykładowa spółka realizująca projekt OZE posiada 1,3mln zł przychodów i 200tys zł kosztów, to trudno sobie wyobrazić jak bardzo musiałyby spaść ceny energii, by nie była ona w stanie zarobić w danym roku na koszty.

Jak wybieramy modele elektrowni wiatrowych do projektów

Grupa PF posiada pozwolenia na budowę wydane na konkretne modele turbin. Aby zmienić jednostkę wytwórczą należy uzyskać pozwolenie zastępcze. Decyzja odnośnie modelu, na jaki wniosek o zastępcze PnB jest składany, zależy głównie od tego jakie turbiny są dostępne na rynku wtórnym w danym czasie. Warto przy tym podkreślić, że turbina z zagranicznego rynku wtórnego, to bardzo pożądany i rozchwytywany obiekt, dostępny często wyłącznie dla nielicznych firm, które posiadają już odpowiednie relacje w branży. Niska powszechność tego typu ofert wynika z tego, że jakość kilku czy kilkunastoletnich elektrowni wiatrowych jest porównywalna do dwu – trzyletniego auta, które jest dużo tańsze niż z salonu, jednak można powiedzieć, że nadal jak nowe. Żywotność elektrowni wiatrowych określa się bowiem na 25 lat, a zdarzają się egzemplarze pracujące nawet do „czterdziestki”. Długoletnia, partnerska współpraca z branżowymi kontrahentami sprawia, że w naszym portfolio znajdują pozyskane w ten sposób elektrownie wiatrowe największych światowych producentów takich jak Vestas, GE czy Gamesa.

Przeczytaj także

W samym październiku Grupa Pracownia Finansowa zrealizowała prawie milion złotych wypłat na rzecz Inwestorów. Inwestycje grupowe cieszą się coraz większą popularnością, a niewątpliwie przyczynia się do tego aktualna sytuacja, która wróży kryzys gospodarczy. Widmo szalejącej inflacji nie ma jednak wpływu na realizację wypłat do Inwestorów z grupowych inwestycji w realną wartość.

Trudny czas za nami, ale jak się okazuje również przed nami. Pandemia spowodowana koronawirusem sprawiła, że rynek finansowy wywrócił się do góry nogami. Wiele osób widząc jak niepewne czasy nas czekają postanowiło przetrzymać swoje nadwyżki finansowe, między innymi na kontach oszczędnościowych – które w rzeczywistości generują straty. Jak zatem odnaleźć się w obecnej sytuacji na świecie i w co zainwestować, aby nie dać się inflacji?

Prowadząc politykę biznesu odpowiedzialnego społecznie, od początku podkreślano w Grupie Pracownia Finansowa jak istotną rolę w całym procesie inwestycyjnym odgrywa odpowiednia edukacja. Ponieważ bezpieczne inwestowanie, to jedno z głównych zagadnień, na którym skupiają się inwestorzy indywidualni w obecnych czasach, a najbezpieczniej inwestuje się, gdy posiada się odpowiednią wiedzę finansową, to już teraz zapraszamy do Akademii Inwestowania Pracowni Finansowej.

w co zainwestować inwestycje alternatywne inwestycje nieruchomości PRacownia Finansowa Tomasz Kopiszka

Pandemia koronawirusa ewoluowała rynek nieruchomości, który bardzo dobrze poradził sobie w czasach lockdownu, a Polacy dostrzegli wartości posiadania domu z ogródkiem, przystosowanego do pracy z domu, nauki zdalnej oraz życia w wyjątkowych okolicznościach. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że jest to jeden z tych obszarów gospodarki, które od wielu lat są uznawane za jedne z najmniej odczuwających skutki ewentualnego kryzysu.

31.05 godz. 20:00 07.06 godz. 20:00 24.05 godz. 20:00