Inwestowanie w nieruchomości komercyjne czy mieszkalne – co wybrać?

Strona główna » Akademia Inwestowania » Inwestowanie w nieruchomości komercyjne czy mieszkalne – co wybrać?
Tomasz Kopiszka Pracownia Finansowa Akademia Inwestowania

Coraz więcej Polaków dysponujących gotówką decyduje się na inwestycje w nieruchomości. Może to być skuteczna forma lokowania oszczędności oraz okazja do sporego zarobku. Obecna sytuacja na rynku sprzyja uzyskiwaniu korzyści na tym polu, zarówno jeśli chodzi o lokale komercyjne, jak i mieszkalne. Oczywiście każda z tych form ma swoje wady i zalety związane z różnym ryzykiem, zyskiem, właściwościami. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie nieruchomości, zwróć uwagę nie tylko na cenę, ale również inne czynniki, jak lokalizacja, zarządzanie danym lokalem, dodatkowe koszty związane z pracami wykończeniowymi, itp. Sprawdź, jaki rodzaj inwestowania będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Inwestycje sposobem na dywersyfikację portfela

Duży wzrost w kierunku zainteresowania inwestowaniem wynika z systematycznego rozwoju gospodarczego, jaki obserwujemy na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. W konsekwencji przybyło osób, które zgromadziły spory kapitał i teraz poszukują kierunków jego lokowania. Celem inwestowania Polaków jest zabezpieczenie środków finansowych przed utratą ich wartości, a więc przede wszystkim ochrona przed inflacją. Z drugiej strony – a często te cele idą ze sobą w parze – jest uzyskania dochodu pasywnego. Jeśli chodzi o inwestowanie w nieruchomość, takim dochodem będzie opłata za wynajem. W ten sposób w ostatnim czasie przybył duży odsetek nowych inwestorów, którzy właśnie w lokalach na wynajem szukają swojej drogi na alokację kapitału.

Jak każdy rodzaj inwestycji, również nieruchomości mają swoją specyfikę. Jest to obszar rynku silnie powiązany nie tylko z popytem i podażą, ale również inwestycjami na rynku surowców czy papierów wartościowych. Początkujący inwestor powinien wziąć to pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości. Jednocześnie rynek nieruchomości mimo zależności od wielu czynników, jest dość wolno zmieniającym się obszarem inwestycyjnym.

Zakup nieruchomości pod inwestycję niesie za sobą potencjał stabilnego zysku. Chociaż jego największą wadą jest duży próg wejścia ze względu na obecne ceny lokali, to ryzyko jest tu niższe, niż w przypadku innych rodzajów inwestycji.

Inwestycja w mieszkania

Zazwyczaj pierwszym, co przychodzi na myśl, jeśli chodzi o inwestowanie w nieruchomości, jest nieruchomość mieszkalna. Nic dziwnego, bo jest to najpopularniejsza forma aktywności inwestycyjnej. Dlaczego? Przede wszystkim przesądza o tym regularność przychodów uzyskiwanych z najmu. Co więcej, zyski można osiągnąć zarówno w krótkim, jak i w długim okresie czasu, i to na zadowalającym poziomie dla inwestora.

Rok 2023 przyniósł znaczący wzrost cen mieszkań i nic nie zapowiada zmian w tym trendzie w najbliższym czasie. Może w kolejnych latach ceny nie będą rosły tak dramatycznie, to i tak widać tu ogromny potencjał, jeśli chodzi o zysk.

Każda inwestycja w nieruchomość mieszkalną wiąże się zazwyczaj dwoma rodzajami kosztów, zwłaszcza jeśli mowa o rynku wtórnym. Pierwszy z nich to koszt zakupu lokalu, a drugi to koszt remontu czy zakupu wyposażenia. Należy wziąć bowiem pod uwagę fakt, że obecnie najbardziej opłacalnym sposobem inwestycji jest kupno mieszkania kilkunasto-kilkudziesięcioletniego oraz zaaranżowania go na potrzeby najemców. Standard wykończenia będzie miał duży wpływ na cenę najmu.

W ostatnim czasie modną formą inwestycji stały się apartamenty na wynajem. Mają one większą rację bytu w miejscowościach turystycznych, najlepiej w atrakcyjnie położonej lokalizacji. W przeciwieństwie do lokali typowo mieszkalnych, apartamenty na krótki wynajem to możliwość większego zysku, ale przekłada się to jednocześnie na większy nakład pracy i kosztów związanych z zarządzaniem, wynajmem firmy sprzątającej, częstszej wymianie wyposażenia, wykonywaniem napraw czy w końcu znalezieniem najemców.

Z inwestycją w nieruchomość mieszkalną wiąże się ryzyko, które nie zawsze związane jest ze spadkiem cen. Skutki nagłego załamania rynku mogą bowiem „odbić się” w dłuższej perspektywie. Chodzi tu zwłaszcza o potencjalny problem z najemcami, zwłaszcza że świetle obecnego prawa są oni bardziej chronieni niż właściciele. Tu rozwiązaniem może być zabezpieczenie w formie umowy najmu okazjonalnego, potwierdzoną aktem notarialnym.

Inwestycja w lokale komercyjne

Drugim sposobem na inwestowanie w lokale są nieruchomości komercyjne, które przeznaczone są do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmują one m.in. biurowce i lokale biurowe, hotele, lokale usługowe, magazyny, sklepy centra handlowe, hale produkcyjne, itp. W porównaniu z inwestycjami w mieszkania na wynajem, wydaje się, że jest to bardziej dochodowy rodzaj inwestowania, który wiąże się z wysoką stopą zwrotu. Do innych zalet należą:

  • korzystne warunki kredytowania ze strony banków;
  • duży wzrost wartości nieruchomości;
  • małe ryzyko zniszczenia, zaniedbania nieruchomości przez najemcę;
  • możliwość przejrzystego egzekwowania należności od najemcy.

Wadą inwestowania w nieruchomości komercyjne jest jeszcze większy niż w przypadku mieszkań próg wejścia. Już sam zakup lokalu wymaga dużego kapitału, a co dopiero kupno całego budynku. Z całą inwestycją wiążą się dodatkowo wysokie podatki od nieruchomości i gruntu. Ponadto istnieje ryzyko utraty źródła dochodów ze względu na kryzys gospodarczy czy bankructwo najemcy.

Początkujący inwestor ma dwie drogi pozyskania korzyści z wynajmu nieruchomości komercyjnej. Z jednej strony może przejąć od poprzedniego właściciela lokal lub budynek niejako wraz z najemcą. Z drugiej strony inwestor może zdecydować się na samodzielną komercjalizację budynku, kupując go w stanie surowym i dopiero dostosować go pod nowego najemcę.

O czym należy pamiętać przed zainwestowaniem?

Zanim kupisz nieruchomość, rozważ wszystkie wady i zalety poszczególnych rodzajów inwestycji. Niezwykle ważnymi czynnikami, są: cena, lokalizacja, potencjał zysku i ryzyko związane z zakupem. Szczególnie decydując się na inwestycję w nieruchomości komercyjne, należy przeprowadzić szczegółową analizę obejmującą również plan zagospodarowania, stan techniczny budynku, kwestie prawne i podatkowe. Warto skorzystać również z profesjonalnej pomocy doradcy finansowego, który pomoże oszacować rentowność związaną z inwestycją.

 

Tomasz Kopiszka

Tomasz Kopiszka

Absolwent Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od 2009 roku zajmuje się inwestycjami dla Klientów indywidualnych. Posiada kilkuletnie doświadczenie w obrocie nieruchomościami. Z Pracownią Finansową związany od początku jej istnienia, jest jej pierwszym pracownikiem. Jako Opiekun Inwestora pomaga skutecznie pomnażać kapitał budując z Inwestorami dobre, długoterminowe relacje. Specjalizuje się w branży OZE i deweloperskiej. 

Related Posts