Inwestowanie grupowe w nieruchomości – praktyczny poradnik

Inwestowanie w nieruchomości wydaje się dosyć oczywistą, każdemu znaną formą inwestycji, często określane jest mianem pewnej i pasywnej. Głównym zamysłem dochodu pasywnego jest generowanie zysku z aktywów przy minimalnym nakładzie działań ze strony inwestora.

Kuszeni tą perspektywą inwestorzy, wybierają drogę zakupu nieruchomości na sprzedaż lub pod wynajem, co w praktyce oznacza włożenie dosyć dużego nakładu pracy i uwagi w znalezienie potencjalnych nabywców czy też najemców oraz doglądanie ”inwestycji”, która wymaga bieżącej obsługi a z biegiem lat remontu, wymiany sprzętu itd. Pytanie, czy w tym wypadku faktycznie mamy do czynienia z dochodem pasywnym?

Alternatywą dla tradycyjnego inwestowania w nieruchomości jest inwestowanie grupowe. Na czym polega? Kiedy i jakie przynosi zyski? Gdzie szukać inwestycji grupowych?

Czym jest inwestowanie grupowe w nieruchomości?

Grupowe inwestowanie w nieruchomości, czyli crowdfunding lub też inwestowanie społecznościowe to bardzo wygodna i opłacalna dla inwestora forma inwestycji pasywnej. Jednak, aby tak było i żeby inwestor w pełni mógł cieszyć się profitami, jakie niesie za sobą to rozwiązanie, trzeba wiedzieć jak sprawnie przeprowadzić cały proces, a także komu i w jaki sposób powierzyć nasze finanse.

Idea crowdfundingu opiera się na zgromadzeniu odpowiedniej grupy indywidualnych inwestorów, która łącznie finansuje konkretne cele lub przedsięwzięcia, w zamian otrzymując określone profity. Ten bardzo ciekawy model grupowego inwestowania, doskonale sprawdza się przy inwestowaniu w nieruchomości. 

Crowdfunding nieruchomościowy najczęściej opiera się na nabyciu przez inwestora udziałów spółki, zazwyczaj jest to spółka celowa, która powstaje w celu realizacji konkretnego projektu – w tym wypadku budowy nieruchomości.

Wnosząc określoną sumę inwestor, staje się udziałowcem spółki i bierze udział w podziale jej zysku, ma także wpływ na podejmowane przez spółkę kluczowe decyzje i prawo osobistej kontroli. Projekt może być realizowany równolegle ze zbiórką kapitału.

Współpracując z Pracownią Finansową inwestorzy zyskują kompleksową opiekę nad inwestycją – od zapewnienia gruntu wraz z pomysłem architektonicznym i uzyskanym Pozwoleniem na Budowę, do jej realizacji i sprzedaży. Mogą także na bieżąco śledzić postępy inwestycji w internetowym Panelu Inwestora, odwiedzić plac budowy i osobiście obejrzeć ukończone prace. Nad projektem inwestycyjnym czuwają doświadczeni eksperci, dzięki którym cały proces przebiega szybko i sprawnie.

Inwestycje grupowe w nieruchomości – ile trzeba zainwestować?

Społecznościowe inwestowanie w nieruchomości nie wymaga tak dużego kapitału, jak w przypadku samodzielnego zakupu nieruchomości. Inwestować można kwoty zaczynające się od kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od finansowanego projektu.

Przewaga grupowych inwestycji nad tradycyjnym inwestowaniem w nieruchomości.

Dużą zaletą grupowego inwestowania w nieruchomości jest stosunkowo niski próg wejścia, przy możliwości inwestycji w projekty, na które przeciętny inwestor nie jest w stanie samodzielnie sobie pozwolić, a także duża wygoda i komfort, dzięki prowadzeniu projektu przez wykwalifikowanych i doświadczonych ekspertów z branży.

Zalety grupowego inwestowania w nieruchomości.

Niski próg wejścia.

Społecznościowe inwestowanie w nieruchomości otwiera przed inwestorem znacznie szersze możliwości. Nie musi on posiadać dużej sumy, aby móc inwestować w duże projekty, w atrakcyjnych lokalizacjach, dostępne dotychczas dla osób dysponujących kilkumilionowym kapitałem.

Wysoka stopa zwrotu

Inwestycje grupowe z zasady wiążą się z niższą stopą zwrotu niż przy samodzielnym inwestowaniu, bo w podziale zysku bierze udział także organizator projektu, który nie wkłada finansowania, tylko czas, wiedzę, doświadczenie, zaangażowanie, pracę i odpowiedzialność. Natomiast samodzielność wiąże się z większym ryzykiem, szczególnie kiedy nie mamy doświadczenia w danej dziedzinie. Mimo to, grupowe projekty inwestycyjne Pracowni Finansowej zrealizowane do tej pory charakteryzowały się wysoką stopą zwrotu na poziomie nawet 30% w skali projektu. To po części zasługa tzw. efektu skali uzyskiwanego przy budowie np. całego osiedla vs. pojedynczego domu, oraz nieszablonowych pomysłów na maksymalne wykorzystanie możliwości kupowanych działek, w ramach obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego.

Nie musisz być ekspertem

Podejmując współpracę z Pracownią Finansową inwestor nie musi posiadać doświadczenia i być specjalistą z dziedziny inwestycji w nieruchomości, rachunkowości, budownictwa, trendów rynkowych i demograficznych, ani śledzić częstych zmian w tych obszarach. Dobór najlepszej lokalizacji, a także wszystkie analizy przeprowadza zespół doświadczonych ekspertów, którzy od wielu lat działają na rynku nieruchomości i mają na koncie wiele zrealizowanych projektów inwestycyjnych.

Wygoda – dochód pasywny

Indywidualne inwestycje zabierają mnóstwo czasu i energii. W przypadku grupowego inwestowania w nieruchomości mamy do czynienia z inwestycją pasywną z prawdziwego zdarzenia. Cały proces jest odpowiednio zaplanowany i skoordynowany. Inwestor nie musi martwić się o zezwolenia, nie zajmuje się przeprowadzaniem analiz rynkowych, szukaniem odpowiedniej lokalizacji, nie musi także posiadać wiedzy o procedurach urzędowych i śledzić zmian w przepisach podatkowych – wszystkim od początku do końca zajmuje się Pracownia Finansowa.

Dostęp do różnorodnych projektów inwestycyjnych

Dużą zaletą inwestycji grupowych jest dostęp do projektów zarezerwowanych na ogół dla profesjonalistów lub osób posiadających bardzo duże zasoby finansowe. Początkujący inwestorzy, przy niskim progu wejścia, mają możliwość inwestycji w projekty takie jak powiększanie banku ziemi, budowa apartamentowca czy też osiedla mieszkaniowe – będące zazwyczaj poza ich zasięgiem.

Dywersyfikacja

Crowdfunding daje możliwość dywersyfikacji, czyli rozłożenia posiadanego kapitału na kilka projektów. Inwestor, aby ograniczyć ryzyko, może zainwestować mniejsze kwoty w kilka różnych projektów inwestycyjnych, bo nie musi samodzielnie sfinansować całego projektu. Inwestowanie z Pracownią Finansową pozwala dywersyfikować środki nie tylko na kilka projektów deweloperskich, ale także inwestować w dwóch różnych sektorach gospodarki, bo holding inwestuje również w sektorze Odnawialnych Źródeł Energii.

Przeczytaj także

13.06 godz. 20:00 20.06 godz. 20:00 Zobacz więcej