Invest Camp 2016
17 i 18 września miała miejsce doroczna konferencja zorganizowana przez Klub Inwestora Global Investor Club. Seria prelekcji prowadzonych przez inwestorów z różnych branż odbywała się w Pałacu Hanza w okolicach Grudziądza. Inwestorzy spotkali się tam po to, aby nawiązać cenne relacje, które, jak uważa Prezes i Założyciel Global Investor Club Pan Mariusz Matrejek, są najważniejszym aktywem inwestora.
Przez dwa dni sale wykładowe wypełnione były inwestorami zarówno doświadczonymi jak i tymi, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z inwestowaniem.
„Najlepszym źródłem finansowania start-upu są klienci”
Część formalną pierwszego dnia wykładów rozpoczął Pan Mikołaj Roszak, Prezes Zarządu Aquarius Investment Group natomiast pierwszym prelegentem był Stefan Batory, który opowiadał o swoich doświadczeniach w zakładaniu swoich start-upów, firm iTaxi oraz Booksy. Podczas gdy inni zastanawiają się skąd wziąć źródło finansowania firmy, która dopiero startuje na rynku, Batory poprowadził ciekawy wykładu o tym, jak ważni w rozwoju firmy są ludzie. Zwrócił ponadto uwagę na to, jak istotne na kolejnym etapie firmy jest przyjrzenie się temu, gdzie tracimy klientów, a także o procesach, które przygotują firmę do wzrostu.
Tego dnia prezentację poprowadzili również: Dariusz Stasik, Prezes Zarządu WPIP, który opowiadał między innymi o obawach ogromnych zleceniodawców: czego od nas oczekują, kiedy z jednej strony postrzegają nas jako firmę o zbyt małych zasobach ludzkich z drugiej jednak strony zależy im na współpracy właśnie z nami. Wystąpił również dobrze znany wszystkim na rynku Nieruchomości Sławek Muturi, który opowiadał o rynku nieruchomości na wynajem.
Drugiego dnia można było posłuchać Krzysztofa Sadeckiego z magazynu Businessman Today, który opowiadał m.in. o ogromnej przepaści w różnicach podatkowych między Polską a Wielką Brytanią a ponadto kilku innych wykładów, odbywających się równolegle w dwóch salach.
Wśród bardziej niestandardowych inwestycji, o których mogliśmy usłyszeć w ciągu dwóch dni prelekcji, znalazły się inwestycje w auta zabytkowe, domeny, wino czy też inwestycje w elektrownie wiatrowe. O tych ostatnich opowiadał Tomasz Wiśniewski, Wiceprezes ds. Sprzedaży w Pracowni Finansowej. Wśród głównych tematów, jakie poruszył podczas prezentacji znalazł się m.in. problem zanieczyszczenia środowiska trującymi substancjami, z powodu których co roku umiera ok 45 tys. osób oraz jak inwestować w elektrownie wiatrowe w czasach kryzysu.
Część nieformalna tego zjazdu inwestorów była równie rozrywkowa co edukacyjna. Można było spokojnie porozmawiać o wzajemnych doświadczeniach w inwestowaniu, lepiej się poznać czy też wziąć udział w seansie gry „Rentier”.
