7 milionów w 2 miesiące! Rekordy przychodów w inwestycjach w elektrownie wiatrowe

Silny wiatr nakręcił produkcję energii z wiatru. Lądowe farmy wiatrowe pracowały w lutym na pełnych obrotach. To przełożyło się na sukcesy inwestycji grupy INWE, do których dołączyli Inwestorzy we współpracy z Pracownią Finansową.

Energetyka wiatrowa pokazała na co ją stać

Ten rok zaczyna się w Polsce rekordowo, biorąc pod uwagę produkcję energii z wiatru. 16-go lutego europejska energetyka wiatrowa osiągnęła bliskie rekordowi wszechczasów wyniki. Wytwarzała średnio 115,6 GW na godzinę, tego samego dnia, odnotowała też największą produkcję w ciągu 60 minut-aż 127,4 GW

Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej korzystne z punktu widzenia energetyki wiatrowej warunki atmosferyczne sprawiają, że początek roku  w przyniósł rekordową generację energii z wiatru – w samym styczniu wytworzono ponad 2,5 TWh, co jest historycznym wynikiem. Tak duża produkcja oznacza, iż w styczniu energetyka wiatrowa pracowała średnio z mocą ponad 3 400 MW, czyli z blisko 50% produktywnością.  Tyle energii zużywa rocznie ponad milion gospodarstw domowych, czyli ok 4 – 5 mln obywateli naszego kraju.

Wyniki inwestycji w elektrownie wiatrowe biją rekordy

Elektrownie wiatrowe INWE wyprodukowały w lutym  ponad 5,1 GWh czystej energii. Przy założeniu średniego zużycia prądu wynoszącego 2MWh/rok dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 osób, taka ilość energii starczyłaby na zasilenie ponad 2,5 tys. gospodarstw domowych przez pełny rok. Sytuacja przełożyła się na wyniki inwestycji. Łączne przychody ze sprzedaży wygenerowane przez spółki wiatrowe z grupy INWE, tylko w lutym przekroczyły 3,3 miliony złotych. To daje łączną wartość przychodów od początku roku na poziomie 7 milionów złotych!

Warto przy tym podkreślić, że poza korzystnym wpływem silnej wietrzności na wyniki inwestycji w energetykę wiatrową, duże znaczenie mają tutaj też drastycznie zwiększające się ceny prądu. Wraz ze wzrostem cen energii rośnie rentowność elektrowni, a tym samym wartość posiadanych udziałów. To powoduje, że projekty elektrowni wiatrowych zyskują na atrakcyjności jako inwestycyjne nośniki wartości. Ponadto lądowa energetyka wiatrowa nadal pozostaje największym w Polsce segmentem OZE pod względem mocy zainstalowanej produkcji energii elektrycznej.

Chcesz otrzymać więcej informacji?

Zarejestruj się na webinar LIVE prowadzony przez prezesa Pracowni Finansowej Tomasza Wiśniewskiego i dowiedz się jak zarabiać pasywnie na projektach elektrowni wiatrowych z ochroną przed inflacją TUTAJ >>

Przeczytaj także

13.06 godz. 20:00 20.06 godz. 20:00 Zobacz więcej