Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

6 milionów PLN wypłat do Inwestorów elektrowni wiatrowych

28/04/2022

Kwiecień to miesiąc zatwierdzania sprawozdań finansowych w grupie INWE, a więc czas wyczekiwany przez Inwestorów, bo poprzedzający wypłaty zysków. Rekordową kwotę wypłat odnotowały inwestycje w elektrownie wiatrowe, które są w fazie operacyjnej. Według danych publikowanych przez INWE – łączna kwota dywidend i zaliczek na dywidendy przeznaczona do wypłaty Inwestorom Pracowni Finansowej w kwietniu bieżącego roku przekroczyła 6 milionów złotych. O aktualnej sytuacji w inwestycjach OZE – Tomasz Wiśniewski, Prezes PF.

Które projekty i jakie modele maszyn wypracowały największe zyski?

Największy zysk, wypracowany przez dwie dwumegawatowe turbiny, wypłaciła elektrownia w projekcie EEW15. W zależności od ceny po jakiej Inwestorzy obejmowali udziały, zarobili między 20% a 30% rocznie. Kalkulacja ta zakłada, że podobną kwotę spółka zamierza wypłacić 15 października br. To oznacza, że na każde zainwestowane 100.000 zł przypadła wypłata w wysokości nawet 30.000 zł zysku brutto.

Co wpłynęło na te rekordowe wyniki?

Tak dobre wyniki są efektem drastycznych podwyżek cen energii w ubiegłym roku. Trzeba zaznaczyć, że ceny te dopiero od połowy ubiegłego roku zaczęły bić kolejne rekordy, a w roku bieżącym prawdopodobnie od stycznia do grudnia energia będzie sprzedawana po wysokich cenach. Nawet jeśli miałyby one się zmniejszyć to i tak połowa wolumenu jest zakontraktowana po cenach stałych, ponad dwukrotnie wyższych niż ceny stałe w roku ubiegłym. To pozwala prognozować jeszcze wyższe zyski za bieżący rok. Wszystko wskazuje, że ceny energii nadal będą rosły, na co będzie miał wpływ też konflikt za naszą wschodnią granicą i strategia uniezależniania państw od dostaw ropy naftowej, węgla i gazu z Rosji. W niektórych spółkach zarządzający podjęli także próbę przejścia ze stałych cen na zmienne i w większości przypadków udało się tego dokonać. Dzięki temu te spółki od połowy roku osiągały nawet 3x większą rentowność niż gdyby pozostały na stałych cenach. Cenach dobrych w pierwszym roku Covidowym, kiedy mrożono gospodarkę, ale słabych w roku 2021.

Czy w tym roku Inwestorzy mogą się spodziewać kolejnych wypłat?

Strategią spółki jest wprowadzenie systemu 2 wypłat rocznie ze spółek wiatrakowych. Zatem następna ma się odbyć już 15. października br. Te wypłaty mają być przeplatane wypłatami z projektów fotowoltaicznych – 15. stycznia i 15. lipca. Inwestor, który zdywersyfikuje sobie portfel inwestycyjny składając go z tych dwóch rodzajów Odnawialnych Źródeł Energii, będzie co kwartał spodziewać się wypłaty. Taką strategię przyjmujemy dlatego, że charakterystyka produkcji z elektrowni wiatrowych i słonecznych wzajemnie się uzupełnia. Wiatr wieje najintensywniej zimą, słońce świeci najmocniej latem. Natomiast Inwestorzy lubią otrzymywać systematyczne, cokwartalne wypłaty, co potwierdza ogólne zadowolenie z projektów PFN Capital i JR Capital – banków ziemi funkcjonujących w ramach oferty nieruchomości grupy INWE.

Zyski z OZE przyciągają Inwestorów – ile jest jeszcze dostępnych udziałów w projektach i jaka spodziewana stopa zwrotu?

Od pewnego czasu elektrownie wiatrowe już nie są w ciągłej dostępności. Wielokrotnie powtarzaliśmy, że można z Pracownią Finansową zainwestować w jedne z ostatnich projektów elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowane w ramach projektów grupy INWE. Wielu Inwestorów to wykorzystało i dzisiaj cieszą się już rosnącymi wypłatami zysków i/lub przynajmniej wzrostem wartości swojej inwestycji. Planujemy już wkrótce zaproponować naszym Inwestorom kolejne projekty z Pozwoleniami na Budowę wydanymi przed wprowadzeniem reguły 10h blokującej pozyskiwanie nowych lokalizacji. Należy obserwować naszą stronę, śledzić informacje wysyłane z naszej listy mailngowej i być w kontakcie ze swoim Investment Managerem. Aktualnie dostępne są też ostatnie udziały w działającej farmie słonecznej PM PV1 i zakładzie produkcji ekologicznego paliwa – pelletu, w ramach projektu WoodTrade i spółki WT-Inwest.

Elektrownie wiatrowe, w ofertach, które przygotowujemy będą zakładały prognozowaną, ubruttowioną stopę zwrotu na poziomie 13 – 16% rocznie. Wynika to ze wzrostu cen wykonawstwa, materiałów i maszyn. Połowa rentowności względem już działających turbin może się wydawać nieatrakcyjna, ale to bardzo dużo biorąc pod uwagę całkowicie pasywny charakter inwestycji i potencjał dalszych wzrostów cen energii.

Elektrownie PV mają wg. biznesplanu wypłacać nieco mniejsze zyski, licząc przy dzisiejszych cenach energii, natomiast występuje mniej ryzyk, mogących wpłynąć na zmniejszenie tych zysków w którymś z kolejnych lat eksploatacji oraz mniej ryzyk na etapie realizacji. To dlatego, że budowa farmy PV jest łatwiejsza, a na dodatek obecnie proponujemy udział w częściowo już uruchomionych projektach. Przy dzisiejszych cenach prognozowane zyski znajdują się na poziomie 11% rocznie.

Te rekordowe wypłaty potwierdzają wielokrotnie powtarzane hasło, że inwestycje w OZE mają wbudowany mechanizm ochrony kapitału przed inflacją. Dowiedz się więcej rejestrując się na webinar LIVE TUTAJ >>

Przeczytaj także

Gdybyśmy mieli wybrać inwestycyjne słowo roku 2021 to wśród rywalizujących znalazłyby się m.in. kryzys, inflacja, podwyżka. Na ostatnie szczególny wpływ miał wzrost cen energii elektrycznej, który jest utrapieniem gospodarstw domowych, ale zadziałał na korzyść przedsiębiorców inwestujących w energetykę odnawialną. Jak poradziły sobie w zeszłym roku inwestycje crowdfundingowe z portfolio Pracowni Finansowej? Przedstawiamy wyniki.

Ostatni kwartał 2021 roku był czasem intensywnych wypłat do Inwestorów elektrowni wiatrowej Synergia3. Od października do końca grudnia zrealizowano wypłaty na łączną kwotę ponad 166 tysięcy złotych na rzecz udziałowców tej inwestycji.

Rok 2021 był bardzo intensywnym czasem w inwestycjach crowdfundingowych z kolejnymi rekordami. Za co szczególnie pamiętać będziemy rok 2021? Odpowiedź znajdziecie w filmie z podsumowaniem roku w inwestycjach grupowych PF. Zapraszamy na Rewind 2021 i dziękujemy naszym Inwestorom za zaufanie!

Wyrażamy solidarność z ofiarami inwazji rosyjskiej na Ukrainę i wspólnie z pracownikami wspieramy poszkodowanych jej skutkami. Działamy na różnych szczeblach, przekazujemy pomoc finansową, dostarczamy potrzebne rzeczy i sprzęt, oddajemy krew oraz udzielamy się jako wolontariusze do czego wszystkich zachęcamy.

31.05 godz. 20:00 07.06 godz. 20:00 24.05 godz. 20:00